Paveiksliukas 1
Paveiksliukas 2

CIVILINĖ TEISĖ

Neišvengiamų ir nepaprastų aplinkybių definicija

force majeure, advokatas

Europos Sąjungos teisės aktų integracija į nacionalinę teisę yra sudėtingas ir dažnai ginčų kupinas procesas. Vienas iš pavyzdžių yra Direktyvos 2015/2302 dėl kelionių paketų ir susijusių kelionių paslaugų perkėlimas į Lietuvos teisę. Šioje direktyvoje įtvirtinta neišvengiamų ir nepaprastų aplinkybių definicija buvo perkelta į Lietuvos civilinį kodeksą, naudojant nenugalimos jėgos terminą (CK 6.750 straipsnio 4 dalies 3 punktas). Tačiau teisės ekspertai ir teismai pabrėžia, kad šios sąvokos apimtis yra platesnė nei tradicinis nenugalimos jėgos institutas.

Definicijų skirtumai ir jų reikšmė:
Teisėjų kolegijos vertinimu, neišvengiamos ar nepaprastos aplinkybės yra platesnė sąvoka nei nenugalimos jėgos institutas. Tokia pozicija grindžiama keliautojo teisių apsaugos prioriteto principu bei Teisingumo Teismo praktika, susijusia su Europos Parlamento ir Tarybos reglamentu (EB) Nr. 261/2004. Šiame reglamente ypatingų aplinkybių sąvoka apima ne tik išorinius įvykius, bet ir vidinius, bendrovių veikloje pasireiškiančius įvykius, tokius kaip streikai​ (European Commission)​.

Direktyvos 2015/2302 tikslas yra užtikrinti keliautojų teisių apsaugą, suteikiant jiems platesnę apsaugą nei tradicinis nenugalimos jėgos institutas. Lietuvos civilinis kodeksas, naudodamas nenugalimos jėgos terminą, gali apriboti keliautojų teisę į tinkamą kompensaciją ir pagalbą neišvengiamų ar nepaprastų aplinkybių atvejais. Būtina atsižvelgti į Direktyvoje nustatytus standartus ir užtikrinti, kad neišvengiamų ar nepaprastų aplinkybių definicija apimtų ne tik fizinį ir teisinį neįmanomumą, bet ir situacijas, kai sutarties vykdymas tampa neįmanomas dėl praktinių priežasčių​ (European Commission)​​ (European Commission)​.

Teisingumo Teismo praktikos reikšmė:
Europos Sąjungos Teisingumo Teismas (ESTT) savo sprendimuose (pvz., Airhelp byla, C-28/20) aiškina, kad ypatingos aplinkybės gali apimti tiek objektyvųjį neįmanomumą, tiek ir situacijas, kai sutarties vykdymas teoriškai įmanomas, tačiau praktiniu požiūriu tampa sudėtingas ar ekonomiškai neefektyvus. Tai reiškia, kad keliautojas gali prarasti galimybę mėgautis atostogomis, net jei sutarties vykdymas nėra visiškai neįmanomas. Ši interpretacija yra svarbi, nes ji padeda apsaugoti keliautojų teises ir užtikrina, kad jie gautų tinkamą kompensaciją bei pagalbą net ir sudėtingų praktinių situacijų atvejais​ (European Commission)​​ (European Commission)​.

COVID-19 pandemijos poveikis:
COVID-19 pandemija parodė, kaip svarbu yra turėti platų neišvengiamų ir nepaprastų aplinkybių apibrėžimą. Pandemijos metu daugelis keliautojų susidūrė su situacijomis, kai kelionės buvo neįmanomos ne dėl fizinių ar teisinių apribojimų, bet dėl praktinių sunkumų ir sveikatos apsaugos sumetimų. Europos Komisija paskelbė specialias gaires, kaip taikyti Direktyvą 2015/2302 pandemijos metu, užtikrinant keliautojų teisę į grąžinimą ir pagalbą​ (European Commission)​.

Realūs atvejai ir praktiniai pavyzdžiai:
Lietuvoje, kaip ir kitose ES valstybėse narėse, įgyvendinant Direktyvą 2015/2302 buvo susidurta su įvairiais praktiniais iššūkiais. Pavyzdžiui, Lietuvos vartotojų asociacija pastebėjo, kad dauguma kelionių organizatorių nebuvo pasirengę susidoroti su pandemijos sukeltomis problemomis, ir tai sukėlė nemažai ginčų dėl kompensacijų ir kelionių atšaukimo sąlygų. Šie atvejai pabrėžė būtinybę turėti aiškias ir plačias neišvengiamų ar nepaprastų aplinkybių apibrėžtis, kurios leistų efektyviau ginti keliautojų teises​ (European Commission)​​ (European Commission)​.

Ši byla pabrėžia skirtumus tarp neišvengiamų ir nepaprastų aplinkybių ir nenugalimos jėgos sąvokų bei jų taikymo praktikoje. Teisingumo Teismo praktika ir Direktyvos 2015/2302 siekiamas keliautojo apsaugos tikslas reikalauja platesnio požiūrio į šias aplinkybes, užtikrinant keliautojų teisių apsaugą net ir sudėtingų praktinių situacijų atvejais.

Rekomendacijos:
Lietuvos teisės aktų leidėjams ir teismams būtina atsižvelgti į ES teisės aktų nuostatas ir Teisingumo Teismo praktiką, užtikrinant, kad neišvengiamų ir nepaprastų aplinkybių definicija apimtų ne tik objektyvų neįmanomumą, bet ir praktines situacijas, kai sutarties vykdymas tampa ekonomiškai ar kitaip neįmanomas. Tai padės užtikrinti tinkamą keliautojų teisių apsaugą ir atitikimą ES teisės reikalavimams​ (European Commission)​​ (European Commission)​​ (European Commission)​.

Teisininkė Goda Avižienė